
Kristinehamn 2012-03-03
Tänkte pusha lite för Nords senvinterutställning i Kristinehamn den 3 mars.
Eftersom mars är slutet av vintern, början på våren, tänkte vi låta utställningen hälsa våren välkommen med ett tulpantema
Hederspriser till Bästa Mini, Bästa övrigt färgade och Bästa veteran kommer att delas ut.
Sista anmälan är 3 februari.
Hoppas det låter spännande nog för ett besök 

Vi kommer absolut … å inte bara för at tulpaner är min favorit blomma. Utan mest för att ni är så jäkla trevliga och fixar utställningarna så bra
Hade planerat att komma men nu har syrran förstört de planerna
genom att lägga svågerns 40-års kalas den dagen
Borde inte hästutställningarna gå före
Jag tänkte komma för det var så bra arrangerat förra året!

#2
Äh, du kan väl gratta svågern på kvällen 
Tror han överlever 
hmm, nu blev det svårt…hade ju tänkt ta det lugnt med utställningar i år. Kanske måste komma iaf med nån…
// Ge mig sinnesro att acceptera det jag inte kan förändra, mod att förändra det jag kan och förstånd att inse skillnaden.//
funderar och funderar! Tycker ej om vinterföre då!!!!!!
Jag kommer klart då jag vill få betyg på min 17:iga wiola =D
som ska ha diplom barnbarn 
Kram Nora medarbetare på lantdjur och Barnens 🙂

Alla inkommna anmälningar har fått bekräftelse på mailen 

Många anmälningar i dagsläget? Funderar på att komma,gillar domaren skarpt
# 6 Klart du skall komma Gunilla! Vi har anmält 6 hästar, våra nya plus dotterns. Vi får beställa bra väder!

#9 i dagsläget ett 15-tal, men så är det ju 10 dagar kvar innan anmälningstiden går ut!
Vilken domare är det?

#12
Annika Strindgård

Knuff upp 
Jag är sugen på att komma till er i Nord på denna utställning :-)
Har bara lite svårt att bestämma vilka två hästar som ska få följa med?? Jag får fundera ett par dagar till…

#15
Du är så välkommen så 
Tack Angelica :-) har du någon ide vilka hästar jag ska ta med? som kan passa in…
Har att välja mellan, Dalsgårds Norma Jane, Tomtagårdens Gucci Girl, Castor v. Bunswaard, Dalsgårds Pommac, Dalsgårds Magnum, Tomtagårdens Meija, Tomtagårdens Diora Dream, Tomtagårdens Gazelle och Änglahöjdens Joyce :-)

Haha! Du hade i alla fall några att välja mellan ;-) Skulle tro att alla passar in..
Tack Angelica…då får jag bara bestämma mig…

Sista dag att anmäla är nu på fredag 
Ååå, vill ju så gärna komma!! SUCK

Fredagen närmar sig 
Glöm inte att lägga anmälningarna på lådan!
Hur var det nu med klippta bruksshettisar-valack? Behöver de någon form av intyg?

#23 ja intyg krävs för klippt ponny, att den är klippt för träning/tävling. Och i enlighet med grundpropositionen ska intyget med anmälan.

Sista dag att anmäla är imorgon fredag!
Tack för svaret.
Vem ska intyga det?
Hur många är anmälda? Räcker det om man skickar sin anmälan imorgon fredag?

Jag har betalat, men inte skickat än. Har lite svårt att bestämma mig för vilka vi ska ta med

#26 tränare,instruktör,ridskoleansvarig/chef eller dylikt #27 idag har jag 24 anmälningar inne i handen. Men räknar iskallt med att många lägger på lådan imorgon. Det brukar ju jag själv göra…

Hoppas hoppas den blir av!!!

Annars får vi anmäla lite fler
hade jag mer hjälp att springa med dom så kunde vi anmält lastbilen full

#31 jag springer så gärna så :-)

Idag saknas det knappa 10 anmälningar för att utställningen ska bli av. Hoppas att dom läggs på lådan idag :-)

#34
Definitivt.
Alla anmälningar postade under helgen godtas, det kan väl ses som en "liten" förlängning av anmälningstiden.
Kanske skulle ta en tur till brevlådan nu då…fast det kommer inte fram förrän på tisdag, gäller det ändå? Har en 2-årskille som borde visas men har velat fram o tillbaka..

Det går finfint!
Anmält, betalat medl+anmavg, du har en mejlad anmälan i väntan på snigelposten 
Ååå har tjatat på mor att vi ska fixa det där! och den 4 så bara: neeej mamma, den sista anmälnings dan var i gå! Vad sur jag vart! 
Får väll åka och kolla nu iställe!
Kram Nora medarbetare på lantdjur och Barnens 🙂

#40
Släng den i lådan idag då! Det är ok 

Idag har jag 34 anmälningar. Så vi provar med att förlänga anmälningstiden till den 13:e februari och hoppas på att få in de sista magiska anmälningarna 
Hade ju kunnat anmält, men nu är det ju så att vi klippt båda hästarna en bit på halsen och in under magen i början på vintern… Och inte har vi tränat för någon instruktör, för det är väl intyg från instruktör eller tävlingsresultat som krävs vid anmälan va?
Anne kan väl anmäla några till?? Jag kan hjälpa till att springa 
Gud vad skönt!
Då hinner vi posta i lugn och ro!
Du kommer få antagligen 2 anmälningar av mig! 
Kram Nora medarbetare på lantdjur och Barnens 🙂
#43 Som jag förstod det på Höstmötet då jag ställde frågan direkt till styrelsen så behövs inget intyg från en tränare, utan det kan vara skrivet av stallägare, hovslagare typ vem som helst kan intyga att du klippt din ponny för dennes välbefinnande.
Anledningen att jag ställde fråga direkt var att jag själv inte har några planer på att träna regelbubdet för tränare med mål att tävla inom en omedelbar framtid, men vill kunna klippa ändå om jag jobbar hästarna varma i skogen. Eftersom jag dessutom själv har hand om mitt eget stall kan jag ju inte be stallägaren om intyg… så då får det bli min hovslagare jag ber om intyg. En person som känner mig väl och har haft hand om mina hästar under ett antal år.
För att vara på den säkra sidan kan du ju ändå ringa utställningsansvarig i SSS, men så uppfattade jag ändå svaret jag fick.

#43 som #46 skriver så är det inte angivet vem som ska intyga. Så om du får hovslagare, stallägare eller någon annan i stallet att skriva ett intyg att dom är klippta för arbete så är det ok!
Vad bra att det även är av välbefinnande för "så varmt" som det var i höstas så blev min svett av vistas i stallet under natten. Förutom i i arbetet så klart.

Knuffar upp så fler ser att det fortfarande går bra att anmäla 

Putt!
#49 Hur många anmälningar har kommit in?

Jag kommer anmäla en till..

#50
Idag har jag 38 ponnyer anmälda. 2 till vore ju käckt 
Håller på och bearbetar maken nu när det blev förlängd anmälningstid 
Är ju en bit att åka…
Men Cinna, det är närmare än till Köping ifrån oss
Och ditt har du ju varit. Klart du ska med ;-)
Amor vincit omnia 
la in en en anmälan i låda och ska betala i kväll =)
Kram Nora medarbetare på lantdjur och Barnens 🙂

Sista chansen att anmäla imorgon :-)

Knuff upp. Hoppas flera sitter och filar på sina anmälningsblanketter :-)

Har inte fått dagens post än men utställningen kommer att bli av.
Förhoppningsvis kommer underlaget på webstamboken i slutet av denna vecka 
Toppen att utställningen blev av, jag har anmält en.
jag har oxå anmält en och sponsrar hp till bästa gångart…igen
.
Ska bli skitkul, har läst om hur trevligt och fint det var på Kristinehamn utställningen förra året och nu får jag uppleva det själv, taggad!
// Ge mig sinnesro att acceptera det jag inte kan förändra, mod att förändra det jag kan och förstånd att inse skillnaden.//

Nu ligger katalogen till Kristinehamn ute på webstamboken. Tyvärr saknas en häst i underlaget pga den väntar på svensk regnr. Men i katalogen på utställningen kommer den att finnas med!
Hjärtligt välkomna allesammans!

Fick tillbaka passet idag från SSS, hennes regnummer är 38-00-1501

#62 Toppen, då lägger jag in henne så fort som webstamboken uppdateras!