Shetlandsponny iFokus

Shetlandsponny

Etikett14-utrustning
Läst 2147 ggr
moa
0

bettlöst

Har på senaste tiden när jag börjat att jobba min shettis ordentligt tyckt att hon gapat väldigt mycket. Jag har kämpat med att bli mjukare i handen men när jag inte tar något alls i hästen men hon ändå gapar så känns det som att något är fel. Och så var ju självklart fallet. Min lilla dam har en hemsk vargtand.

Problemet är nu att vi ska på kurs snart. Och jag vägrar att ha bett i munnen på henne förrän tanden är borta. Alltså är jag ute efter något bettlöst. Jag tömkörde henne på en remontnosgrimma idag och det gick över förväntan och hon var jätte mjuk och fin. Men kan man med och komma med en remontnosgrimma på kurs?

Är det någon som har tips på något bra bettlöst, kapson eller något kanske? Gärna om ni vet var dom säljer i shettis storlek.

moa
0
#1

Kanske ska tilläggas att det är en kurs i AR som vi ska på och det är markarbete som gäller.

Fiona
0
#2

Har samma problemed min shettis, henne kan man kanppt ta i nått alls så får verkligen vara mjuk på handen! Men vet kollade och sa att alla tänder såg OK ut, så vet inte riktigt vad jag ska göra.Körhandslaget i vartofta börjar snart och är som en kurs men mkt körning, så har samma problem som du! hoppas vi får hjälp;P

Jenny

Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

Kika gärna in på min blogg

CamillaAndersson
0
#3

En vanlig longerkapson tycker jag blir för klumpig om man ska ha den till AR.
Då är en ridkapson mkt smidigare:
http://www.markusholst.se/markus/postorder/kapson2.JPG

Vet inte om det finns i stl shettis dock.

http://www.ridkonst.nu/ kan du gå in på "Länkar" och där hitta återförsäljare.

Annars kan du använda Buke's sökfunktion och hitta MASSOR med trådar om just ridkapsoner.

VeronicaP
0
#4

Men det finns ju Hakkamore som man kan rida på det är ju helt bettlöst, det har vi ridit med när vi har tagit vargtänder , vet ju inte minsta storleken som går att få tag på.

moa
0
#5

#4 Hackamore har jag hemma. Men vill inte använda det till markarbete just.

Jag är nog mer ute efter en kapson som CamillaAndersson visade. Ska höra mig för om man kanske kan speciellbeställa..

Tack

CamillaAndersson
0
#6

http://www.equicomfort.com/sbettlost.htm Här har du även lite andra bettlösa träns, du kan ju fråga om dom kanske kan hjälpa dig med ett i mindre storlek.

http://home.swipnet.se/karinshastkollektion/trans.htm Här finns ett sidepull i stl minishetland till ett mkt överkommligt pris, men det ser ganska ställbart ut, så det kanske passar vanlig shetland också?

VeronicaP
0
#7

#5 Fast det beror ju på vad man ska göra , ska man bara longera så går det ju bra med kapson , man kan även longera i grimma och sätta inspänningstyglarna i den .

Fast ska man tömköra och göra annat så tycker jag nog att hackamor är bättre.. Tycker jag.

JeanetteL-G
0
#8

Hejsan!!

Såg att du skulle träna AR??  Nyfiken..för det gör jag me :) Vem tränar du för??

Mvh Jeanette

moa
0
#9

8# Vi har nu tränat för Kristofer Dahlgen och både jag och häst är mycket nöjda :D

zettan
0
#10

ja tycker det är allt för många bett som är för tjocka för shettisarna. Dom har ju små munnar Räcka ut tungan.

Hanna-D
0
#11

#10 Det kan du väl tipsa din arbetsgivare om? Räcka ut tungan

JeanetteL-G
0
#12

Halloj!!

Oki..hur länge har du tränat för honom?? jag tränar för christina drangel och suzanne cewé.

Var ligger ni till i träningen Skrattande

Mvh jeanette

moa
0
#13

Jag har tränat en gång bara men tyckte det var väldigt givande och shettis tyckte det var roligt så vi är redan anmälda till nästa kurs om 18 dagar. Okej, är dom bra :D?

Jadu.. Vi kan öppna och vi började på sluta förra gången men hon tyckte det var svårt! Ni då?

JeanetteL-G
0
#14

Hej!!

 Va roligt :) Var bor du någonstans??

Jag jobbar min shettisgrabb på långa tyglar och vi tränar just nu lösgjordhet genom att flytta innerbak för tömmen, öppna(på rakt spår och volt) sluta(på rakt spår och volt) det är verkligen superkul och mycket givande för honom.

sedan har jag ett kbl sto, men där jobbar vi mest med inlongering och öppna/böjd rakt fram. Hon har svårt att bära och vill gärna använda ett bakben mer än det andra tack vare att hon är travtränad. Men det går framåt sakta men säkert :)

Tycker det är så kul att fler hittar denna suveräna träningsform.

 Mvh Jeanette