
Mörka Trådar Borta?
Jag kan inte hitta mina mörka trådar, någon som vet?

Puts väck borta.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

Kanske är hela Shetlandsponny i fokus borta imorgon?

#2 Nepp.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

Din andra tråd ligger dock kvar - "Skärpning mamma".
(Edit)
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

Tack

#1
ja har också varit med om att saker försvinner puts väck i data världen. konstigt de där i bland 

#6 Ja verkligen mkt märkligt :-D
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
ja tänk om man kunde uppleva det i den riktiga världen också ibland… vissa folk puts borta…
det är som strumpor,ena strumpparet är alltid puts väck efter tvätt
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se

#9 det där har jag funderat över.. hur går det till? KAN det vara så att tvättmaskiner faktiskt äter strumpor???
#10 jag är helt 100 på det! annars vet inte jag hur dom försvinner efter varje tvätt
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se

#11 Jag vet var dina udda strumpor hamnar, jo i vår maskin, så vänligen tvätta dina udda strumpor fler gånger, så kanske jag får ihop hela par. 

hihi ja de e lustigt med sånt sockar försvinner i tvätt maskinen och mörka trådar försvinner på forumet konstigt de här tycker ja 
Trist att du tog bort "mörka trådar" Cattis… Jag ställde ju en fråga till dig där som jag gärna hade fått svar på!!!
#14 Vem vet… trådarna kanske försvinner för att någon vill vara säker på att få sista ordet.

Eller också brister glödtråden.

Tänk om man själv hade en sådan magisk sax då skulle jag klippa, klippa ……………………..kilppa., aj, klippa……..
#17 Men fy på sig kissen inte ska vi klippa…. bara klösa…
#14 Varför skickar du inte ett PM, om du så gärna vill ha svar på din fråga?
Mörk tråd gör sig inte på ljust material
.
Hälsn från en som hade fyra i syslöjd…

# 20 Inte ljus tråd på ljust material heller tycker ljushuvudet Gustaf
Fast undrar om det inte är lättare att hitta en mörk tråd på ljust tyg eller kanske tvärtom, fast vad vet jag som bara sticker mig på nålar och så blir jag av med mina trådar. Undrar var de är?

Trådar med otrevliga kommentarer kommer fortsätta raderas även framöver.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.

#0: Du som har så mycket erfarenhet av de engelska och skotska blodslinjerna och uppfödarna - skulle du inte kunna dela med dig av lite intressant information kring det i stället? T.ex.:
- Vilka blodslinjer och uppfödare är "i ropet" just nu?
- Vilka hingstar och ston ligger just nu bäst till enligt förärvningsstatistiken?
- Hur är det med földödligheten "over there"?
- Några ev. problem de brottas med?
- Något annat som kan vara intressant för oss att ta del av?
Ser fram emot lite nya, konstruktiva trådar! 
Tack på förhand!
#23 Va! Det trodde jag ni på Furunäs stod för
tänkte bara på att ni har så lång erfarenhet.
#23 PS! Jag har fortfarande inte hittat Din redogörelse som du lovade skulle dyka upp i en annan tråd
Vill gärna höra…

#24: Vad var det nu någon klok person en gång sade: "Ju mer man lär sig desto mer inser man hur mycket mer det finns att lära". 
Den erfarenhet vi har byggt upp på Furunäs delade vi öppet och med glädje med oss av i Örebro i maj. Vi gör gärna om detta igen, ifall någon så önskar och vill.
Själv skulle jag vara jätteintresserad av att höra vad andra kunniga uppfödare har tagit till sig under åren. Jag är övertygad om att det finns mycket mer för oss att lära!

#23 Charlotte. tack för ditt intresse, men för dagen koncentrerar jag mig på att verka för att vår förening skall bli en dotterförening som man kan vara stolt över och inte visa en sådan bångstyrig och egenkär attityd gentemot vår moderförening och rådande regler. Denna kamp för aveln av den rasrena shetlandsponnyn enligt moderlandets intentioner tar alldeles för mycket tid och kraft från mig och detta forum visar heller generellt inget större intresse av ovanstående frågor så därför avvaktar jag till dess att fler värnar om shetlandsrasens bästa. Detta svar kanske verkar cyniskt men efter mer än 20 års kamp för rasen och kampen är inte slutförd, men jag är NU glad för att man äntligen kan skönja en ända på det hela.
Puzzel bitarna bestående av Jordbruksverket, EU och Moderlandet passar nu ihop.
Nu skall bara SH, Spaf och SSS inse att deras bitar också måste anpassas så att vi får ett helt Shetlandsponnypuzzel i vårt land också.
Gustaf 
#23 Mycket bra och intressant förslag.
#26 Något för Öst att anordna?
#27 Jag hoppas liksom du att det blir klart med vad som ska gälla snart.
När du har tid/lust och ork, är jag också intresserad av att höra hur ni planerat er avel genom åren, vad som varit bra och mindre bra. Hur ni valt avelsdjuren osv.
Bluemull anser jag också vara högintressanta att lyssna på, de har bott i landet och har sett mycket "live".

Jag har pratat med Malin i Väst om Furunäs föredrag, hoppas det kan bli något här också.
#28. Javisst, Bluemull är väl de som har mest erfarenhet och är mest insatta av alla, eftersom de bott i landet.
#29 Kanske man kunde ha ett föredrag med Bluemull och Furunäs Bengt, dom har säkert många gamla minnen att prata om.
Bäst man smider medans järnet är varmt, tänk om plötsligt någon är puts väck borta….och kanske går att lokalisera till snapphaneland

#30. Prata minnen får dom väl göra privat. Jag är intresserad av helt andra saker.
# 30 Om du menar Pimpen var han skickad av Gruppen till Snapphaneland för att kolla lite
Det är väl oerhört värdefullt att få ta del av de äldre uppfödarnas kunskapsbank o erfarenheter som de samlat på sej genom alla år. Önskar att fler kunde hålla föredrag eller skriva i tex. SP.
Nyttigt kunskap för den nya generationen som skall förvalta rasen vidare i framtiden….
#28 Något för Öst att anordna?
Det tycker jag absolut! 

#25: Fortsätt hålla ögonen öppna … rätt vad det är så kommer den - när jag tycker att "klimatet" känns rätt!
#27: Synd att denna "kamp" som du utrycker det tar all din tid och energi - faktum är att vi är många fler som sedan många år tillbaka också har värnat om "den rasrena shetlandsponnyn" och "shetlandsrasens bästa". Synd att du väljer att inte se det …
#28: Jag skulle också jättgärna vilja höra mer om Bluemull och deras erfarenheter genom åren! Tänk att ha varit där, på plats och ställe, med allt vad det innebär!

# 35 Charlotte, jag ser mycket väl vem som värnar om att vi följer moderlandets föresatser om hur shetlandsaveln bör bedrivas i stort. Jag läser också ledaren i tidningen Shetlandsponnyn och ser där vad man tycker om rasens ursprungslands egna avel och hur den där bedrivs.
Utifrån denna information bildar jag mig en egen uppfattning om var olika personers ställningstaganden står i denna fråga. Historiskt har jag också kunskap om olika uppfödares hållningar över tiden.
Hur kapporna vänds efter rådande vindriktning.
Jag väljer inte heller bort att se och jag väljer ej bort att höra och jag väljer ej bort att tala.
Vilken ståndpunkt den tysta massan har, vet jag ej,
knappast någon annan heller. För det är ju som oftast det lilla antalet av föreningens medlemmar som står för nästan all den högljudda debatten
.
Föreningens års-stämmo-infomöte var ett välregisserat skådespel av högsta klassen för att dupera och vilseleda för att finna stöd från medlemmar för frågor som klart strider mot rådande regler. Klart bra att ha medlemmar som syndabockar när överheten ryter och man måste backa i sina särbehandlande riktlinjer, men fegt.
Själv tillhör jag, Gustaf, en av de bullersammas skara men som öppet kämpar för alla shetlandsponnyernas rättigheter, samt deras uppfödares rätt att avla såsom i Shettisarnas egna hemland. Märkligt att så många har så svårt för att acceptera detta.
Gustaf 

#36: Så bra att du ser det! Du kanske vi kan vara överens om att man inte bör dra alla över en kam. Dessutom är det ju flera uppfödare även i moderlandet som inte heller är tillfreds med EU-reglerna, vi får inte glömma bort dessa heller.
Eftersom du är "en av de bullersammas skara", som du själv uttrycker det, och har "kunskap om olika uppfödares hållningar över tiden" skulle det vara så oerhört intressant att få höra mer om dina tankar kring avel och blodslinjer, m.m. Tyvärr har du än så länge inte varit så intresserad av att dela med dig av just detta …

# 37, Charlotte, det finns folk i alla länder som inte vill följa rådande regler. England inget undantag.
Vad avser specifika blodslinjer så skapas dessa bäst av kunniga uppfödare som har möjlighet att avla i den riktning de själva
väljer med sina lärdomar. Dagens rådande system försvårar, ja t o m förhindrar för uppfödare som inte befinner sig i maktens centrum att skapa sådana önskvärda linjer.
Nästan alla oskattbara linjer är skapade i England.
Vi och Holland skördar bara frukterna av dessa.
För mig är hela rasen viktigare än enskilda shettisar.
Bättre att söka kunskap än att få den serverad på bricka.
Man blir inte någon uppfödare av att gå i andras ledband, utan det viktigaste är att söka information och ta lärdom av denna.

Alla behövde vi stödhjul innan vi kunde cykla på egen hand..
Gäller inte det samma för avel?
#39, jag hade faktiskt inga stödhjul
jag hade världens bästa farfar!!
Delad glädje är dubbel glädje :)

#40 Stödfarfar fyller nog samma funktion 
edit

#38: Tack för ditt förtydligande! I mångt och mycket håller jag med dig, t.ex. att "nästan alla oskattbara linjer är skapade i England." Det är ju därifrån vår härliga lilla ras kommer!
Dock håller jag inte med om att "vi och Holland skördar bara frukterna av dessa" då jag anser att vi snarare, efter bästa förmåga, förvaltar detta arv - det är ju faktiskt även vad de själva gör i England dessutom. Men det är helt OK, vi behöver inte tycka lika i allting.
Är helt inne på samma linje att det är "bättre att söka kunskap än att få den serverad på bricka" samt att "man blir inte någon uppfödare av att gå i andras ledband, utan det viktigaste är att söka information och ta lärdom av denna." Kunde inte ha sagt det bättre själv!
Vi är nog egentligen mer överens än vad du tror! 
#39-41 men varför kan inte stödhjulen vara moderlandet? Varför kan man inte bjuda in framgångsrika uppfödare eller uppfödare som hållig på väldigt länge i moderlandet att hålla föredrag om rasen här i vårt land? EU har ju även krävt ändringar i deras regler… hur har det påverkat moderlandet?

#43: Jättebra förslag!
#43
#44 Kanske man också kunde få en förklaring och en ändring på att inga rasrepresentanter från England deltar på våra så viktiga avelsvärderingar, då man nu är så inne på vad andra nordiska länder tycker och vill, för dom har ALLTID det.

#45: Som jag ser det är de mer än välkomna hit. Det är alltid intressant att höra vad de tycker om den svenska shetlandsaveln.

#42 Charlotte, Du har rätt det finns uppfödare även här som väl förvaltar detta arv från hemlandet och det är dessa uppfödare som mycket mer borde uppskattas och belönas då de väl respekterar och vårdar shetlandsrasen över tiden.
Det jag kämpar för är att fler uppfödare skall förstå denna helhet och att de skall få möjlighet att avla utifrån rasnaturliga mål utan att hindras av otidsenliga monopolistiska maktberusade profitörer och organisationer.

#47: Vad bra att också du tycker att "det finns uppfödare även här som väl förvaltar detta arv från hemlandet" och att de "väl respekterar och vårdar shetlandsrasen över tiden."
Tycker personligen att uttryck som "otidsenliga monopolistiska maktberusade profitörer och organisationer" inte hör hemma i den här diskussionen, oavsett mot vem det är riktat.
I vilket fall så är det positivt att vi redan har lyckats hitta så många gemensamma nämnare! Den här tråden känns bara ljusare och ljusare! 
#0 Och idag har ytterligare en tråd försvunnit spårlöst i det svarta hålet…
Önskar att folk kunde hålla sig till trådarnas ämnen istället för att hacka på varandra och ifrågasätta så trådarna slipper låsas/raderas/trollas bort…

#49 det är inget mystiskt alls med det. Jag tar bort det som spårar ur - för at tdet spårar ur. Om folk inte satt och gjorde massa fula påhopp skulle inga trådar behöva låsas/tas bort.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.